Robusta vs Arabika
Káva dostala své jméno po latinském označení rostlinného rodu Coffea. Tento rod náleží k čeledi mořenovitých, Rubiaceae, která zahrnuje víc než 500 rodů a 6000 druhů. Většina z nich jsou tropické stromy a keře.
Všechny druhy Coffea jsou dřeviny, počínaje malými keříky až po více než 10 metrů vysoké stromy. Barva listů přechází od nažloutlé k purpurové. Ze dvou nejznámějších odrůd druhu Coffea arabica – Typica a Bourbon se vyvinulo mnoho odrůd, mezi jinými Caturra, Mundo Novo, Tico, San Ramon a nejproslulejší a zároveň nejdražší jamajská Blue Mountain. Káva se dá pěstovat prakticky všude, nejen na obrovských, plantážích ale i na malých mýtinách v lesích.
Coffea arabika (kávovník arabský – arabika) je velký keř s tmavozelenými, oválnými listy. Arabika kvete a zraje současně, přičemž plody dozrávají po třech až čtyřech letech od vysazení keřů. Plody jsou vejcovité a zpravidla obsahují dvě zploštělá semena. Pokud se v plodu vyvine jediné semeno, má kulovitý tvar a označuje se jako perlové zrno. Arabika představuje v současné době asi 80 procent světové sklizně, ale podíl robusty stoupá, což z větší části způsobují vyšší výnosy těchto kávovníků. Navíc jsou stromy arabiky náchylnější k chorobám než odolné stromy robusty. Hlavní produkce tohoto kávovníku je ve střední a jižní Americe, Africe, Arabském poloostrově a v Indonésii. Káva ze zrn arabiky má většinou jemnou chuť a pestřejší vůně, je více acidická (kyselá), má slabší tělo a méně kofeinu, je dražší a je naročnější na pěstování. Jednotlivé odrůdy kávy většinou dostávají jméno podle plantáže a oblasti, kde je farmáři vypěstovali.
Coffea arabica má dvě přirozeně vyvinuté odrůdy, a to Arabika Typica a Arabika Bourbon, ze kterých byly dále vyšlechtěny další odrůdy (Caturra, Mundo Nuovo, Maragogype, Pacamara, Geisha). Jednotlivé odrůdy kávovníku arabského se od sebe liší již na pohled – vzrůstem dřeviny, tvarem a velikostí a barvou listů, květů a plodů. Každá odrůda má své specifické vlastnosti a vyžaduje rozdílné podmínky pro růst a jinou péči.
Kávovník Robusta neboli kávovník statný je v podstatě stejný s nejčastěji pěstovaným druhem Coffea canephora. Jedná se o odolný keř či 10 metrů vysoký strom patřící k mělko-kořenným dřevinám. Plody robusty rodí již po dvou letech, ale její semena jsou horší kvality než arabiky. Plody má kulaté a do uzrání potřebují asi 11 měsíců. Oválná semena jsou poněkud menší než zrnka arabiky. Jako druh kávovníku byl označen až v 18. století, několik set let po kávovníku arabském. Kávovník robusta se pěstuje v západní a střední Africe, v celé jižní Asii a místy také v Brazílii, kde se nazývá conilon. Ve srovnání s arabikou má robusta 2 až 3 krát větší obsah kofeinu a méně cukru v zeleném zrnu. Až na výjimky se tato káva vyznačuje drsnější chutí i vůní, je hořká, má silné tělo, více kofeinu a silnější crému. Obsahuje méně kyselin, které zabraňují tvorbě kvalitní pěny. Je levnější než arabika a odolnější proti plísním a vlivu počasí. Pro horší kvalitu semen se tento druh kávy používá do směsí. Vzhledem k nižší kvalitě kávových zrn z kávovníku statného není tento druh příliš šlechtěn. Z toho důvodu se nešíří žádné známé specifické odrůdy Robusty a vyprodukovaná zrna se liší pouze svým původem. Různé podnebné a půdní podmínky plantáží v pěstitelských zemích totiž způsobují různou kvalitu, chuť i aroma kávy.
Stromy arabiky a robusty rodí první plody tři až čtyři roky od výsadby, a od té doby je možné je sklízet podle podmínek růstu a poskytované péče 20 až 30 let. Po této době musí být kávovníky nahrazeny novými. Oba druhy kávovníku potřebují ke svému růstu slunce a déšť. Arabika prospívá nejlépe v klimatu s ročním rozmezím teplot 15 až 24 °C, zatímco robusta dává přednost tropickým podmínkám se stálými podmínkami mezi 24 až 29 °C. Oba kávovníky hynou, pokud teploty klesnou pod bod mrazu, a oba druhy potřebují celoroční srážky nad 1500 mm.