Káva a kofein
Barva a stupeň pražení kávy může na první pohled mýlit, ale se změnou stupně pražení se množství kofeinu v kávě výrazně nemění. S délkou pražení se ovšem mění velikost kávového zrna, jak se odpařuje voda a kávové zrno pražením nabobtnává. Světleji pražená zrna jsou menší, a pokud si odměříme jednu odměrku, vejde se do ní více světlých zrn, než tmavých. Díky tomuto efektu je možné, že bude mít káva připravená ze světle pražených zrn více kofeinu.
Významný rozdíl v množství kofeinu je ovšem mezi arabikou a robustou. Robusta obsahuje až 2x více kofeinu než arabika. Proto je také tak silná a hořká. Kvalitní robusta však může být dobrá pro vytváření směsí s arabikami, především pro přípravu espressa. Dodá jemným arabikám sílu a více kofeinu.
Pro zajímavost:
Po upražení je vhodné, aby si káva „odpočinula a dozrála“, jelikož během i následně po pražení uvolňuje oxid uhličitý. Pokud se káva nechá alespoň 24 hodin uležet, získá tím na kvalitě. Ovšem i po této době káva plyn produkuje, proto je nejlepší konzumovat kávu až několik dní od upražení. Důležité je kávu poté skladovat vhodným způsobem v sáčcích s ventilem, či nádobách kam neproniká vzduch, světlo ani vlhko a zároveň uniká oxid uhličitý.
Nejvhodnější doba ke konzumaci kávy je zhruba 14 dní po upražení. Kávu je dobré zkonzumovat co nejrychleji 🙂